Rekolekcje młodzieżowe i Noworoczny Dzień Wspólnoty 28.XII.2005 ? 1.I.2006

 IMGP2309Rekolekcje przeżyciowe: ?Trzymajcie się mocno Słowa?

IMGP2310Rekolekcje młodzieżowe w okresie Bożego Narodzenia w Diecezjalnym Ośrodku ?Betania? mają już swoją kilkuletnią tradycję, swój niepowtarzalny klimat i tematykę. Są one jakby przedłużeniem świętowania Bożego Narodzenia i to świętowania we wspólnocie obecności Słowa Wcielonego. ?Słowo stało się ciałem i zamieszkało wśród nas. I oglądaliśmy Jego chwałę? (J 1,14). Oto myśl przewodnia Uroczystości Bożego Narodzenia i okresu po niej następującego.

IMGP2311Rekolekcje przeżyciowe są swego rodzaju doświadczaniem działania Pana Boga w naszym życiu i odkrywaniem piękna i mocy łaski chrztu świętego. Życie chrześcijanina opiera się na słowie Bożym. Jest to życie kierowane. Chrześcijanin rekolekcjach życiu nie idzie rekolekcjach ciemności. Idzie za światłem lampy, a tą lampą jest słowo Boże, ewangelia Jezusa Chrystusa. Według św. Hieronima, który całe Pismo święte przetłumaczył na język łaciński (tzw. Wulgata), nieznajomość Pisma świętego jest nieznajomością samego Jezusa. Bez słowa Bożego człowiek chodzi w ciemności, błądzi i często ginie. Do normalnego rozwoju i wzrostu potrzebne jest nam światło.

W życiu duchowym człowieka podobnie jak w przyrodzie, konieczne jest światło. Dla nas tym światłem jest sam Jezus Chrystus, ?Słońce, które nie zna zachodu? (liturgia Wigilii Paschalnej). Jezus mówi o sobie: ?Ja jestem światłością świata. Kto idzie za Mną, nie będzie chodził w ciemności, lecz będzie miał światłość życia? (J 8,12).

Tym razem treść naszych zajęć i rozważań stanowiły słowa, które wypowiedział do Jezusa w imieniu wszystkich Apostołów św. Piotr: ?Panie, do kogóż pójdziemy? Ty masz słowa życia wiecznego? (J 6,58).

Mimo dużej rozpiętości wieku, od 16-25 lat, wszyscy tworzyli wspaniałą wspólnotę, bardzo dojrzale podchodzili do wszystkich zajęć, głęboko przeżywali liturgię, spotkania ze słowem Bożym i adoracje Najświętszego Sakramentu oraz ikony Krzyża. Długo trwali w ciszy na modlitwie. Byli rozśpiewani i wspaniale się bawili.

IMGP2329W rekolekcjach uczestniczyło około 50 osób, piszę ?około?, ponieważ kilka osób musiało wcześniej wyjechać, a wielu znowu przyjechało nieco później. Rekolekcje kończyło ponad 60 osób. Niektórzy przyjechali z Białegostoku, Gdańska, Łasina, a więc spoza terenu naszej diecezji.

Noworoczny Dzień Wspólnoty
Do młodzieży przeżywającej rekolekcje, w sobotę 31 grudnia dołączyła wspólnota dorosłych. Nasz ubogi, prowizoryczny kościół wypełnił się w miarę.

Dzień Wspólnoty jak zwykle rozpoczął się nabożeństwem pokutnym ze spowiedzią indywidualną. Myśl przewodnią liturgii słowa stanowiło wezwanie ?Słuchaj Izraelu? (Pwt 6,4-9) ? posłuszeństwo Bożemu słowu. Dzięki temu, że w liturgii posługiwało dziewięciu kapłanów, nabożeństwo trwało tylko półtorej godziny.

Po liturgii wspólny poczęstunek i gorąca herbata, a także radosna i gwarna ciasnota w Ośrodku.

IMGP2349Nieszpory na zakończenie 2005 Roku miały uroczysty charakter. Dziękczynny ?Magnificat? i procesy obejmowały całą ludzkość, naszą Ojczyznę, Diecezję, całą Wspólnotę i tych wszystkich, którzy nie mogli przybyć ze względu na zasypane drogi i sypiącą nadal płatami śniegu za oknem śnieżycę. Eucharystia, to najcudowniejsze dziękczynienie za wszystkie łaski i błogosławieństwo kończącego się roku. Był to rok zmiłowania Pańskiego i wielkich ogólnoświatowych rekolekcji, które w okresie Wielkanocy głosił nam Wielki Jan Paweł II. Cała nasza Wspólnota składała również wielkie dziękczynienie Panu Bogu za jego miłosierdzie bez granic, za młodzież, małżeństwa, rodziny, za dzieło ewangelizacji, za dobroć każdego ludzkiego serca.

Agapa w tym dniu połączona z opłatkiem i życzeniami miała szczególnie uroczysty i wzruszający charakter. Życzenia, ucztowanie, kolędowanie i zabawy trwały do adoracji przed północą.

O północy otrzymaliśmy na progu Nowego 2006 Roku błogosławieństwo Najświętszym Sakramentem, a potem jeszcze trwanie na modlitwie adoracyjnej, by Nowy Rok miał dobry, Boży początek.

Niedziela Nowego Roku, mimo nocnej zabawy i skróconego odpoczynku, o godz. 8.00 została rozpoczęta Jutrznią sławiącą Maryję ? Bożą Rodzicielkę. Potem śniadanie, udział w Eucharystii, katecheza, spotkanie w grupach, godzina świadectwa i wspólne spotkanie przy stole.

I znowu, jak za każdym razem, bardzo trudno było żegnać się i rozjeżdżać do domów. Pan Bóg kocha nas we wspólnocie i we wspólnocie nas zbawia. Powrócimy wkrótce. Następne rekolekcje w czasie przerwy semestralnej i Dzień Wspólnoty 4-5 lutego 2006 roku.

Tylko ?trzymajcie się mocno Słowa Życia? (Flp 2,16).

Kategorie: Rekolekcje
Ten wpis został napisany przez , opublikowany w środa, 28 Grudzień 2005 o godzinie 08:13