Geneza Sanktuarium Fatimskiego

Jako początek dzieła ewangelizacji w Stagniewie należy uznać dzień Wniebowzięcia NMP 15 sierpnia 1995 roku. Wówczas to po raz pierwszy została wygłoszona katecheza i odprawiona uroczysta Eucharystia w plenerze na terenie obecnego Ośrodka Ewangelizacyjno-Charytatywnego ?Betania?.

Jako początek dzieła ewangelizacji w Stagniewie należy uznać dzień Wniebowzięcia NMP 15 sierpnia 1995 roku. Wówczas to po raz pierwszy została wygłoszona katecheza i odprawiona uroczysta Eucharystia w plenerze na terenie obecnego Ośrodka Ewangelizacyjno-Charytatywnego ?Betania?.

bud_01W czasie narodowej pielgrzymki dnia 30 kwietnia 1996 roku miejsce to nawiedziła figura Matki Bożej z Fatimy. Bp Józef Wysocki biorąc udział w narodowej pielgrzymce  do Fatimy, przywiózł identyczną figurę Matki Bożej do Stagniewa. Dla upamiętnienia wydarzenia, jakim było nawiedzenie fatimskiej figury, ówczesny biskup elbląski erygował Kaplicę Publiczną p.w. Matki Bożej Fatimskiej w Stagniewie dnia 2 lutego 1996 roku

bud_02Liturgia od tej pory w każdą niedzielę i święta sprawowana jest w zaadaptowanym do tego celu budynku gospodarczym (dawniej cielętnik, później warsztat naprawy ciągników) po upadłym Państwowym Gospodarstwie Rolnym.

 

bud_03Dnia 13 każdego miesiąca przybywają wierni z parafii św. Floriana w Elblągu wraz ze swym proboszczem i biorą udział w nabożeństwie fatimskim modląc się o błogosławieństwo w budowie ich parafialnego kościoła. Przybywa tutaj również wiele innych osób, gdyż miejsce to przyciąga i nastraja do modlitwy.

Ośrodek Ewangelizacyjno-Charytatywny

W ciągu kilku lat został przeprowadzony kapitalny remont, rozbudowa i adaptacja dawnego Domu Małego Dziecka na Ośrodek Ewangelizacyjny. Prace były prowadzone głównie metodą gospodarczą przy wielkim zaangażowaniu osób biorących udział w spotkaniach ewangelizacyjnych, z których to zrodziła się powoli wspólnota o nazwie ?Betania?. Młoda diecezja elbląska prowadząc wiele innych koniecznych inwestycji nie mogła wspierać powstającego dzieła.bud_abud_b

Mimo bardzo spartańskich warunków w Stagniewie odbywały się przez cały czas spotkania ewangelizacyjne, dnie wspólnoty (skupienia) i rekolekcje oraz dla miejscowej ludności w każdą niedzielę celebrowane Msze św. i nabożeństwa. Czasami przybywają tutaj pielgrzymki i różne grupy modlitewne.

bud_cOśrodek Ewangelizacyjny rodził się powoli dzięki szczególnemu Bożemu błogosławieństwu, w trudzie i zaangażowaniu bardzo wielu osób współpracujących w dziele ewangelizacji wraz z ks. biskupem. Obecnie ośrodek czynny jest przez cały rok i może przyjąć jednorazowo 70 osób.

 bud_dBrak jednak godnego miejsca do sprawowania liturgii i wspólnotowej modlitwy. Funkcję kościoła pełni stary, nie nadający się do remontu i adaptacji, budynek gospodarczy. Szczególnie dotkliwie brak kościoła odczuwany jest w zimie przy kilkunastostopniowym mrozie, zwłaszcza, gdy na kilkudniowe rekolekcje przybywa wówczas młodzież. Stąd istnieje wielka konieczność budowy choćby niewielkiego nowego budynku sakralnego.

 

bud_ePragnieniem naszym jest, aby budowa Sanktuarium była jubileuszowym votum dziękczynnym za 25 lat Wielkiego Pontyfikatu Jana Pawła II, którego posługa na Stolicy Piotrowej jest tak bardzo ściśle związana z Matką Bożą i Jej objawieniami w Fatimie. 

Projekt kościoła gratisowo i zupełnie bezinteresownie wykonuje zespół architektów elbląskich

piotr-nitecki Mgr inż. arch. Piotr Nitecki

grazyna-skowronska Mgr inż. Grażyna Skowrońska

bartek-kadziewicz Mgr inż. Bartłomiej Kadziewicz

janusz-harasymczuk Inż. Janusz Harasymczuk

august-ekes Inż. August Ekes

k_01

Jesteśmy wszyscy świadomi tego, że czasy obecne nie sprzyjają tego rodzaju dziełom, a pomysłwydaje się wprost karkołomny. Ale jako chrześcijanie jesteśmy przekonani, że ?u Boga nie ma rzeczy niemożliwych?. Ewangelizacja jest pilną potrzebą chwili i nie możemy czekać. Niech dzieło ewangelizacji młodzieży, małżeństw i rodzin rozwija się i kwitnie, a my wszyscy miejmy w nim swój udział.