Budowa kościoła

Poświęcenie kamienia węgielnego

kamien_wegielnyW piątek dnia 13 maja 2005 roku, w Uroczystość Matki Bożej Fatimskiej w Stagniewie odbyła się uroczystość poświęcenia kamienia węgielnego pod budowę Sanktuarium Matki Bożej Fatimskiej.

piel_pierwszeO godz. 16 z kościoła Wszystkich Świętych i z kościoła św. Floriana w Elblągu wyruszyły kilkudziesięcioosobowe pielgrzymki szlakiem turystycznym ,,Ewangelizacyjnym Jana Pawła II”. W czasie przejścia w sześciu stacjach poświęconych ewangelicznym prawdom kerygmatu apostolskiego czytane było słowo Boże, śpiewane odpowiednie pieśni i rozważane tajemnice różańcowe.

W czasie przejścia w sześciu stacjach poświęconych ewangelicznym prawdom kerygmatu apostolskiego czytane było słowo Boże, śpiewane odpowiednie pieśni i rozważane tajemnice różańcowe.

W pielgrzymce wzięła udział 30 osobowa grupa młodzieży z Kępek, młodzież z parafii św. Floriana, wspólnota ,,Betania” oraz wierni z różnych parafii elbląskich i spoza Elbląga.

Po uroczystej Eucharystii rozpoczętej o godz. 18.30. Bp Józef Wysocki dokonał poświęcenia kamienia węgielnego.

poswiecenie_kamieniaKs. Biskup modlił się: ,,Boże, Ty tak zbudowałeś swój Kościół, że wzniesiony na fundamencie Apostołów wspiera się na kamieniu węgielnym, którym jest sam Jezus Chrystus, spraw, aby lud zgromadzony w Twoje imię Ciebie czcił, Ciebie miłował, szedł za Tobą i wzrastał jako świątynia Twojej  chwały…”

kamien_wegielnyKamień węgielny pod budowę nowego kościoła Następnie wszyscy przeszli z figurą M. B. Fatimskiej w procesji światła śpiewając litanie do Matki Bożej.

 

procesja_fatimska2Była to przepiękna uroczystość nie zapomniana uroczystość, uroczystość której dziękowaliśmy równocześnie Bogu za wielki pontyfikat Jana Pawła II, w którym wypełniła się ,,trzecia tajemnica fatimska”.

Po uroczystości pielgrzymi wzięli udział we wspólnej agapie w Ośrodku ,,Betania” zacieśniającym samym coraz bardziej więzy naszej wspólnoty.

 

blogoslawienstwo_ns Błogosławieństwo Najświętszego Sakramentu

adoracja

Adoracja krzyża

nocna_adoracja_krzyza

01

Przyjmij Panie Jezu wszystkie moje krzyże i połącz je z Twoim krzyżem, na którym dokonało się zbawienie świata.


 

Poświęcenie dzwonów

Sobota 16 października 2010r. – 32 Rocznica wyboru Sługi Bożego Jana Pawła II na Stolicę Piotrową – w ten niezwykły dzień dla Wspólnoty Betania i całej Diecezji Elbląskiej odbyła się w Stagniewie doniosła uroczystość uczczenia tego niezwykłego wydarzenia, ale również przeżycie ważnej dla budującego się Sanktuarium Matki Bożej Fatimskiej uroczystości poświęcenia dzwonów przez ks. Bp. Elbląskiego Jana Styrnę.

Jeden z dzwonów ważący 220 kg nosi imię Jana Pawła II.

 

3

 

Większy zaś ważący 420 kg. nosi imię św. Józefa – gdyż ten wielki Patron Kościoła od samego początku patronuje budowie Kościoła.

2

Dzwony zostały wykonane w ludwisarni braci Kruszewskich w Węgrowie. Po raz pierwszy zadzwoniły w Stagniewie 08 września 2010r. na „Anioł Pański” w święto Narodzenia Matki Bożej.

1Uroczystość rozpoczęła się o godz.11.00 od poświęcenia dzwonów przez ks. Bp Jana Styrnę w obecności ks. Bp Jozefa Wysockiego, który wygłosił słowo wstępne i licznie zgromadzonych księży, kleryków z seminarium elbląskiego, sióstr zakonnych

6 7

8 9

11 13

Obecni byli również właściciele odlewni dzwonów w Węgrowie – Panowie Kruszewscy,

12

ofiarodawcy budowy Kościoła, członkowie wspólnoty „Betania” oraz inni pielgrzymi.

4 5

10 

Mszy św. dziękczynnej w intencji ofiarodawców przewodniczył w koncelebrze
ks. Bp. Józefa Wysockiego i księży Ks. Bp Jan Styrna.

14 15

16 17

18 20

W tym uroczystym dniu w liturgii Kościoła przypadało wspomnienie św. Jadwigi śląskiej ur. ok. roku 1174. Pochodziła z Niemiec z bawarskiego rodu hrabiowskiego. Stamtąd przybyla na ziemię piastowską do Wrocławia. Była księżną śląską żoną Henryka Brodatego. Jadwiga otaczała szczególną troską ubogich i chorych. Wyposażała wiele kościołów w szaty liturgiczne haftowane przez siebie. Po śmierci męża skryła się do klasztoru w Trzebnicy, gdzie zmarła w 1243r. Ks. Bp. Jan Styrna w homilii ukazał nam wzór do naśladowania w osobie św. Jadwigii, która dawała przykład pokory i miłości do drugiego człowieka.

26

Na zakończenie Mszy św. Panowie Kruszewscy wręczyli Ks. Bp Janowi Styrnie i Ks. Bp Józefowi Wysockiemu pamiątkowe miniaturowe dzwony.

   21 19 

22 23

 

24

Po Mszy św. tradycyjnie wszyscy udali się na wspólną agapę do Ośrodka.

 27 28

29 30